Hogyan döntöm el, hogy egy eszköz vásárlása beruházás-e?
Nemrég egy vállalkozói SZJA szerint adózó egyéni vállalkozó ügyfelemmel beszélgettem arról, hogy amikor eszközöket vásárol – egy telefont, egy nagyteljesítményű nyomtatót, vagy akár egy kalapácsot – mi alapján tudja előre eldönteni, hogyan fogjuk azt a vállalkozásában elszámolni? Úgy láttam célszerűnek, ha gyorsan felrajzolok neki – papíron – egy folyamatábrát, hogy elmagyarázhassam neki. Mikor a beszélgetés végére értünk, megkérdezte tőlem, miért nem teszem fel ezt mindenki okulására a honlapomra?
íme tehát az ábra, ami alapján el lehet dönteni, hogyan kezelünk egy eszközbeszerzést a könyvekben. Miért van ennek jelentősége a gyakorlatban?
- A költségként elszámolt beszerzések azonnal teljes eredményhatással járnak, vagyis amennyivel csökken a pénzállomány, annyival csökken az adóalap is.
- A beruházásként kategorizált tételek eredményhatása csak az eszköz élettartama alapján hatnak a vállalkozói eredményre, vagyis bár elköltötte már, a jövedelemadót nem a megmaradt pénzösszeg alapján fizeti, hanem több után.
- Mivel a KATA 3 milliós korlát miatt több egyéni vállalkozó is ezt az adózási módot választotta, így ez nekik most „újdonságként” hathat.
Bármilyen, a témába vágó kérdéssel forduljanak hozzám nyugodtan!
2021.11.14.